I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
Eggs are not that expensive in Sweden, but in all honesty I don’t really eat that many eggs in a week. Maybe if we use it as an ingredient, or maybe I’m having a boiled egg as a healthy snack, but I think most weeks it would be 0.