I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
Normally around 6. Ill make scrambled eggs with 3 eggs for breakfast twice a week
This is me. I make a default breakfast a few times a week but only 2 eggs per meal, along with sautéed greens with cherry tomatoes, a small tortilla wedge, blueberries and some sausage.
So it’s costing you $1-2 more per week?