I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • azimir
    link
    fedilink
    arrow-up
    17
    ·
    8 hours ago

    When our household was at full bore with the kids home, we could go through three dozen per week. It’s not just eating them, it’s cooking. Two eggs for a some cake, brownies, etc. one day of french toast (not doing that into the foreseeable future), if I did breakfast with eggs it would take anywhere from 6 to 10.

    At our height of consumption we had four teenage boys, one teenage girl and a 10 year old who could out eat anyone at the table.

    I’m just fortunate that our kids are mostly grown, but now they’re struggling to keep food on their own tables.

    I actually kept a small flock of chickens for a while because we would go through so many eggs.